poniedziałek, 26 października 2015

PRAKTYKI ZAWODOWE (PROGRAM I ZASADY)



Drodzy Państwo, tak jak w zeszłym roku jestem opiekunką praktyk na Państwa kierunku. Proszę przestudiować program i pytać o szczegóły (moje konsultacje: pn. o 12 i śr. o 10 w sali 120). Wszystkie dokumenty potrzebne do praktyk znajdą Państwo na stronie IFP, w Pobieralni (zakładka Regulaminy i formularze). Proszę rozpoczynać działania związane z praktykami od ustalenia z pracodawcą odpowiedniego programu praktyk i przyniesienia go do mnie do akceptacji! Tak jak w zeszłym roku pojawią się niebawem na blogu także zaproszenia na praktyki. W praktyki zawodowe mogą być także wliczane tzw. działania własne -rozmaite formy aktywności, które można podjąć na samej uczelni (w zeszłym semestrze studenci pierwszego roku KiPT zorganizowali spotkanie z Piotrem Sommerem). Jeżeli chodzi o tego typu inicjatywy, bardzo chętnie pomogę w ich realizacji. Pozdrawiam serdecznie - Joanna Orska 


Praktyki zawodowe: Celem ogólnym praktyk zawodowych na kierunku Kultura i praktyka tekstu. Twórcze pisanie i edytorstwo (dalej KiPT) jest poznanie specyfiki pracy wiążącej się z szeroko pojętym życiem kulturalnym: w roli animatora i menadżera kultury, w wybranej redakcji czasopism papierowych lub internetowych, w wydawnictwach, instytucjach medialnych, bądź związanych z organizowaniem wielkich kulturalnych wydarzeń, w działach literackich różnych instytucji kultury.
Efekt praktyk stanowi przygotowanie studenta do różnych rodzajów działań na polu kultury, polegających na m. in. na przygotowywaniu i opracowywaniu rozmaitych materiałów oraz wykonywaniu określonych zadań praktycznych. Praktyki dla studentów kierunku KiPT zakładają nie tylko nawiązanie kontaktu z ww. instytucjami kultury, ale także zaktywizowanie studentów do samodzielnego organizowania kulturalnych wydarzeń, co umożliwi lepsze wykorzystanie nabytych na zajęciach umiejętności (tutaj np.: samodzielne organizowanie małych wydarzeń na uczelni, prowadzenie bloga uniwersyteckiego jako formy studenckiej gazety, umożliwiającego publikację i edycję własnych tekstów, relacjonowanie ważnych wydarzeń kultury).    
Praktyki studenckie na kierunku Kultura i praktyka tekstu. Twórcze pisanie i edytorstwo (IFP) to praktyki dla studentów studiów licencjackich. Realizowane są do końca V semestru studiów licencjackich i obejmują 120 godzin (4 punkty ETCS), wypracowanych w rytmie czasowym dostosowanym do specyfiki funkcjonowania wybranej instytucji i do specyfiki podejmowanych działań. 
Praktyki zawodowe studentów KiPT przebiegają dwutorowo. Ich elementem są działania własne, umożliwiające zaliczenie nawet połowy praktyk (60 godzin i 2 punkty ETCS) oraz praktyki w instytucjach kultury poza uczelnią (60 godzin i 2 punkty ETCS).
Działania własne: Własne inicjatywy studentów o charakterze praktyki są oceniane przez osobę koordynujacą praktyki (dr hab. Joanna Orska), na podstawie zrealizowanych zadań i przedsięwzięć. Nie podlegają konieczności zawierania umów i są odnotowywane w dzienniku praktyk.
Praktyki poza uczelnią: Po dokonaniu wyboru miejsca praktyki, przed podjęciem praktyki, student wpisuje odpowiednie dane (dane personalne, miejsce stałego zameldowania, adres miejsca praktyk wraz z możliwością dojazdu, dane personalne opiekuna praktyk, termin rozpoczęcia i zakończenia praktyk) zgodnie z wzorem umowy o organizacji praktyk (w dwóch egzemplarzach), które zostają potwierdzone w wybranej placówce i u koordynatora praktyk w Instytucie (jw.)
Dziennik praktyk:
  • Przebieg praktyk, niezależnie od trybu (działania własne i praktyki poza uczelnią) student rejestruje w Dzienniku Praktyk, przy czym każdy opisany moduł pracy jest potwierdzany jest podpisem koordynatora praktyk (w przypadku działań własnych), podpisem i pieczątką opiekuna (w przypadku praktyk poza uczelnią).
  • Koordynator bądź opiekun oceniają pracę praktykanta, zamieszczając w Dzienniku opis jego zadań, poziomu zaangażowania i zaobserwowanych umiejętności.
  • Wypełniony Dziennik jest podstawą do zaliczenia praktyk.
     
Zaliczanie praktyki: Na podstawie poprawnie prowadzonych przez studenta i potwierdzonych notatek w Dzienniku Praktyk, oceny opiekuna w instytucji i koordynatora (w przypadku działań własnych), koordynator praktyk w Instytucie potwierdza w indeksie zaliczenie praktyk (jako warunek zaliczenia V semestru studiów licencjackich). 
Wszyscy Studenci, którzy pracują zawodowo (w różnych formach zatrudnienia) w instytucjach medialnych lub działach firm i instytucji, które zajmują się tematyką zgodną z kierunkiem studiów, proszeni są o indywidualny kontakt drogą mailową z Koordynatorem Praktyk w Instytucie (jw.), by ustalić sposób zaliczenia praktyki zawodowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz