niedziela, 12 października 2014

Praktyki dla KiPT - prof. J. Orska

Informacje o praktykach:

Drodzy Państwo: 1. powtarzam najważniejsze informacje dotyczące praktyk; 2. wrzucam regulamin; 3. wklejam kilka pomocnych adresów i linków –to dla „bloggerów”:
1.     Praktyki poza uczelnią odbywają się dokładnie tak, jak w przypadku filologii. To znaczy: pobierają Państwo dzienniczek praktyk z dziekanatu (ma je Pani Ola, w pokoju dla studiów drugiego stopnia) i ze strony instytutu (pobieralnia, formularze) drukują Państwo wszystkie stosowne dokumenty (umowa, skierowanie na praktykę, deklaracja, zaświadczenie o odbyciu). Po zakończeniu praktyki przychodzą Państwo do mnie z dzienniczkiem, a ja wpisuję ocenę na kartę.
Jeżeli chodzi o „działania własne”, jak mówiłam, może to być nawet połowa godzin (poza redaktorkami naczelnymi blogu). Tu nie trzeba żadnych umów, ale w dalszym ciągu wypełniamy dziennik praktyk (oczywiście teksty, które Państwo napiszą i opublikują, czy to na naszym blogu, czy w sieci, będą tu pewnego rodzaju dokumentem praktyki. Liczy się także pomoc w pracy redakcyjnej (funkcja sekretarza redakcji, redaktora-edytora itp.) Mogą też Państwo próbować sami organizować wydarzenia na uczelni, jak w zeszłym roku, kiedy zrobiliście spotkanie z Adamem Poprawą.
Przypominam, że na praktyki mają Państwo dwa lata. Ich wymiar to 120 godzin.
2.      
Praktyki zawodowe: Celem ogólnym praktyk zawodowych na kierunku Kultura i praktyka tekstu. Twórcze pisanie i edytorstwo (dalej KiPT) jest poznanie specyfiki pracy wiążącej się z szeroko pojętym życiem kulturalnym: w roli animatora i menadżera kultury, w wybranej redakcji czasopism papierowych lub internetowych, w wydawnictwach, instytucjach medialnych, bądź związanych z organizowaniem wielkich kulturalnych wydarzeń, w działach literackich różnych instytucji kultury.
Efekt praktyk stanowi przygotowanie studenta do różnych rodzajów działań na polu kultury, polegających na m. in. na przygotowywaniu i opracowywaniu rozmaitych materiałów oraz wykonywaniu określonych zadań praktycznych. Praktyki dla studentów kierunku KiPT zakładają nie tylko nawiązanie kontaktu z ww. instytucjami kultury, ale także zaktywizowanie studentów do samodzielnego organizowania kulturalnych wydarzeń, co umożliwi lepsze wykorzystanie nabytych na zajęciach umiejętności (tutaj np.: samodzielne organizowanie małych wydarzeń na uczelni, prowadzenie bloga uniwersyteckiego jako formy studenckiej gazety, umożliwiającego publikację i edycję własnych tekstów, relacjonowanie ważnych wydarzeń kultury).    
Praktyki studenckie na kierunku Kultura i praktyka tekstu. Twórcze pisanie i edytorstwo (IFP) to praktyki dla studentów studiów licencjackich. Realizowane są do końca V semestru studiów licencjackich i obejmują 120 godzin (4 punkty ETCS), wypracowanych w rytmie czasowym dostosowanym do specyfiki funkcjonowania wybranej instytucji i do specyfiki podejmowanych działań. 
Praktyki zawodowe studentów KiPT przebiegają dwutorowo. Ich elementem są działania własne, umożliwiające zaliczenie nawet połowy praktyk (60 godzin i 2 punkty ETCS) oraz praktyki w instytucjach kultury poza uczelnią (60 godzin i 2 punkty ETCS).

Działania własne: Własne inicjatywy studentów o charakterze praktyki są oceniane przez osobę koordynujacą praktyki (dr hab. Joanna Orska), na podstawie zrealizowanych zadań i przedsięwzięć. Nie podlegają konieczności zawierania umów i są odnotowywane w dzienniku praktyk.

Praktyki poza uczelnią: Po dokonaniu wyboru miejsca praktyki, przed podjęciem praktyki, student wpisuje odpowiednie dane (dane personalne, miejsce stałego zameldowania, adres miejsca praktyk wraz z możliwością dojazdu, dane personalne opiekuna praktyk, termin rozpoczęcia i zakończenia praktyk) zgodnie z wzorem umowy o organizacji praktyk (w dwóch egzemplarzach), które zostają potwierdzone w wybranej placówce i u koordynatora praktyk w Instytucie (jw.)

Dziennik praktyk:

  • Przebieg praktyk, niezależnie od trybu (działania własne i praktyki poza uczelnią) student rejestruje w Dzienniku Praktyk, przy czym każdy opisany moduł pracy jest potwierdzany jest podpisem koordynatora praktyk (w przypadku działań własnych), podpisem i pieczątką opiekuna (w przypadku praktyk poza uczelnią).
  • Koordynator bądź opiekun oceniają pracę praktykanta, zamieszczając w Dzienniku opis jego zadań, poziomu zaangażowania i zaobserwowanych umiejętności.
  • Wypełniony Dziennik jest podstawą do zaliczenia praktyk.

Zaliczanie praktyki: Na podstawie poprawnie prowadzonych przez studenta i potwierdzonych notatek w Dzienniku Praktyk, oceny opiekuna w instytucji i koordynatora (w przypadku działań własnych), koordynator praktyk w Instytucie potwierdza w indeksie zaliczenie praktyk (jako warunek zaliczenia V semestru studiów licencjackich). 
Wszyscy Studenci, którzy pracują zawodowo (w różnych formach zatrudnienia) w instytucjach medialnych lub działach firm i instytucji, które zajmują się tematyką zgodną z kierunkiem studiów, proszeni są o indywidualny kontakt drogą mailową z Koordynatorem Praktyk w Instytucie (jw.), by ustalić sposób zaliczenia praktyki zawodowej.

3.     Linki do studenckich czasopism internetowych (poznańskich):

"Stan krytyczny": http://stankrytyczny.wordpress.com (opiekun dr Krzysztof Hoffman, pismo specjalności krytycznej)
„Podteksty”: http://podteksty.amu.edu.pl (pismo doktorantów filmoznawstwa)
"Pro Arte":http://proarte.net.pl/?q=kontakt (pismo studenckie)
Mam możliwość skontaktowania się z osobami prowadzącymi te pisma, gdyby były jakieś pytania.

Pomoc zadeklarował także dr Grzegorz Zarzeczny, który prowadzi u Państwa teraz zajęcia. Jego mail to: grzegorz.zarzeczny@gmail.com


Tak jak mówiłam – kiedy będą Państwo już mieli dwa-trzy numery, możemy podjąć starania o przyznanie numeru ISSN. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz